Класика про війну

У неспокійні історичні часи в Україні дедалі більше зростає попит на літературу, яка розповідає про схожі бурхливі періоди минулого століття. Особливо цінується класика, тож редакція журналу «Стос» вирішила звернути увагу на ті твори, які сьогодні вже вважаються невмирущими. Отже, безсмертна класика «на Західному фронті» знову стає до бою за людські душі, які «звіяні вітром» та перебувають у шоковому стані. Сьогодні це актуально для читачів як ніколи. І для тих, що воюють, і для тих, що живуть мирно.

На Західному фронті без змін

10484145_676736599068840_1993408065692946036_n

«На Західному фронті без змін», «Повернення», «Три товариші» Ериха Марія Ремарка в перекладі Катерини Гловацької, Наталки Сняданко, Миколи Дятленка, Аркадія Плюта. З передмовою Наталки Сняданко.

Три романи під однією обкладинкою книжки розміщені доволі грамотно й логічно. Всі вони у такий спосіб начебто поєднані хронологією Першої світової війни: під час воєнних дій та після їхнього завершення. Головною темою романів є «втрачене покоління» (порівняйте з нинішнім «поколінням перебудови»).

«На Західному фронті без змін» – спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів. Так говорить у передмові сам автор. Час показав, що спроба виявилася успішною.

Роман «Повернення» – це вже про часи програшу Німеччини, зневіри німецьких солдатів, яких мучить голод і відсутність підтримки серед рідних.

Нарешті, «Три товариші» – Роман з великої літери, який внесено до «Золотого фонду світової літератури ХХ століття». Витримав кілька екранізацій. Написаний 1936 року, він зображає період економічної політичної кризи в міжвоєнній Німеччині.

Звіяні вітром

13030316142129165_f0_0

«Звіяні вітром» Маргарет Мітчелл, як і «Три товариші», був написаний 1936 року, а наступного – вже отримав «Пулітцерівську премію». Екранізація роману 1939 року вважається класикою кінематографу, і сьогодні цю книжку неможливо уявити без однойменного фільму. Розділений на 2 томи, роман розповідає про життя незабутньої Скарлетт О’Хари, чиє кохання у дивний спосіб переплелося з громадянською війною в США. Так, Ешлі, в якого закохана Скарлетт, неначебто уособлює колишній Південь Америки, що був до війни, а Ретт Батлер, немов війна, руйнує традиції Півдня та начебто переслідує Скарлетт. Тільки з часом Скарлетт розуміє, що кохає Ретта Батлера, що Ретт Батлер і є тим, хто справді цінує її. Нерідко критики зауважують, що сюжет роману «Звіяні вітром» є кращим за сюжети багатьох інших класичних творів. Письменникам варто навчатися будувати сюжет саме в цієї книжки.

По кому подзвін

Ernest_Hemіnguej__Fієsta._Po_komu_podzvіn

«По кому подзвін» Ернеста Хемінгуея – роман, який знайомить читача не тільки з періодом війни в Іспанії, а й із відомим висловлюванням поета Джона Донна: «…від смерті кожної людини малію і я, бо я єдиний з усім людством; тому ніколи не питай, по кому подзвін – він по тобі». Можна сказати, саме цей роман зробив ім’я Джон Донн відомим серед масової аудиторії. Саме з цього роману про творчість Джона Донна дізнався і Йосип Бродський, про що він сам писав. «По кому подзвін» – це історія американця Роберта Джордана, який воює в Іспанії проти фашистів. Яскраво зображені жахіття війни. Роман динамічний і детально розповідає про боротьбу партизанів із ворогом та всі перипетії, які трапляються на шляху воїна. Здавалося б, там немає місця психології, але характери героїв проникливі та вражають мужністю.

Роман «Фієста» має ще назву «І сонце сходить». Опублікований у цій книжці перед твором «По кому подзвін», він розповідає про стосунки людей, які отримали на війні фізичні та душевні травми. Заснований на реальних подіях, що були в житті автора, роман справді виглядає, як щось суто особисте і тому іноді важко читається. А проте він також вартий уваги, бо висвітлює справжній, а не вигаданий досвід.

Набувайте досвіду разом із класикою!

Поділитись ланкою в соціальних мережах

коментарі

  1. A_Edelweiss сказав:

    Роман “Три товариші” справив на мене враження, ще коли була студенткою. Саме тоді його прочитала, вивчаючи зарубіжну літературу. Вражаючий твір!

Залишити відповідь

Щоб прокоментувати, відрекомендуйтеся за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *