Наукова фантастика 2014 року. Відзначені премією

Час від часу ми потребуємо казок про важливість науки й наукових відкриттів.  Когось починає хвилювати біологія, а когось – Всесвіт, зірки. І тут виявляється, що терміново необхідні космічні опери, чий масштаб дійсно космічний, соціальна фантастика чи, врешті-решт, кіберпанк, технофентезі… В Україні є величезний потенціал досягти розквіту науки, і наукова фантастика має сприяти цьому. Особливо цікава вона сьогодні за кордоном, оскільки відображає, яким бачать майбутнє люди в інших країнах. Українським видавцям варто звернути на це пильну увагу і видати переклади.

«Служниця правосуддя» Енн Лєкі / Ann Leckie «Ancillary Justice»

Ann_Leckie_-_Ancillary_Justice

Це дебютний науково-фантастичний роман американської письменниці, який отримав перші престижні нагороди ще 2013 року, а 2014 – дійшов до Премії Британської Асоціації Наукової Фантастики (British Science Fiction Association Award). Книжка починає цикл під назвою «Імперія Радч» (Imperial Radch), в якому планується опублікувати ще два романи.

Дія роману відбувається в далекому майбутньому. Практично всі колонії Землі, чиє існування позабуте, об’єднані в імперію, яка називається Радч. Нею керує Анаандер Міанаай. Військовими кораблями керують офіцери, а для іншої праці використовуються тіла злочинців («ancillaries»), у яких повністю стерта особистість, замість неї завантажена копія штучного інтелекту корабля. Всі тіла постійно знаходяться в підключенні з бортовим комп’ютером, який керує ними. Однак кожне тіло зберігає деяку індивідуальність і навіть набуває ряд звичок.

Головна героїня роману була частиною корабля «Правосуддя Торена», але його знищили, і вижило тільки одне тіло з кодовим номером 1-ЕСК-19. Вона користується ім’ям Брек як власним. При цьому в її мові відсутні відмінності за статтю: Брек для всіх, навіть чоловіків, використовує жіночий займенник «вона» і насилу розуміє різницю між чоловіками та жінками, адже героїня не є людиною. Ну, думає, вона: «Припущу, що це чоловік. Врешті-решт, шанс 50 на 50». І, звичайно, Брек намагається з’ясувати, хто винен у загибелі корабля.

Редакція журналу «Стос» дуже сподівається, що українські видавці не прогають цю книжку і перекладуть. Читачі заслуговують на насолоду, яку надає роман.

«Голокост Ф» Цезарія Збєжковського / Cezary Zbierzchowski «Holocaust F»

188665-352x500

Польським романом 2014 року став науково-фантастичний «Голокост Ф» Цезарія Збєжковського. Вже сама назва вказує на нелегку тему, з якою не кожен може впоратися. Проте роман вийшов якісним, про що свідчать дві його престижні нагороди: Премія ім. Єжи Жулавського, а також Премія SFinks. Роман дихає апокаліпсисом душі, змушує замислитися.

Кінці світу у фантастиці мають мальовничу традицію. Але що відбувається, коли розпадаються не тільки світи, а й смисли, спільноти, метафізичні системи і онтології?

«Голокост Ф» Цезарія Збежховского – амбітна тверда наукова фантастика в сучасному стилі, що виписує образ невблаганного майбутнього, що розповідає про війну, в якій військові дії самі по собі – твори мистецтва. Головний герой приречений, в основному, страждати від зовнішніх умов, він може тільки реагувати на них. Сюжет спершу лінійний, але згодом поступово стає навмисно неврівноваженим, посилюючи ефект. Це доповнює чудові описи світу.

«Голокост Ф» є динамічною сумішшю енергії Штросса, розмаху Стівенсона, песимізму Воттса і дрібки божевілля Діка. Такі книжки трапляються неймовірно рідко, але коли вже з’являються, то незмінно опиняються в центрі читацької уваги.

«Місто зворотного відліку» Бена Вінтерса / Ben H. Winters «Countdown City»

countdown-city

Це другий роман з чудової трилогії «Останній поліцейський» («The Last Policeman»), найкраща науково-фантастична книжка у США, за версією Премії Філіпа К. Діка 2014 року (Philip K. Dick Award, 2014). У романі панує вже не тверда, а м’яка наукова фантастика, заснована на таких «м’яких» науках, як: соціологія, психологія тощо. Тож хай назва схожа на детективну, проте тут жанр насамперед пов’язаний із фантастикою. Так, у романі є таємниця, яка захоплює читача. Але наближається апокаліпсис. З анотації роману дізнаємося, що залишається лише 77 днів до того, як із Землею стикнеться так званий «астероїд смерті». Проте все-таки головний герой роману ставить запитання, що виходять за межі як детективного, так і фантастичного жанру. Що ми, людські істоти, повинні робити? І що це означає – бути цивілізованим, коли вся цивілізація руйнується навколо?..

Усі герої в романі дуже реалістичні. Навіть собака стає настільки важливим, що читач починає хвилюватися за тварину, яку головний герой бере із собою, коли виконує небезпечне завдання. Хвилювання героїв передаються читачам…

Незважаючи на те, що розповідається про другий роман з трилогії, редакція журналу «Стос» рекомендує розпочинати читати з першої книжки «Останній поліцейський», яка нічим не поступається наступним двом романам: «Місто зворотного відліку» («Countdown City») і «Світ біди» («World of Trouble»).

Насолоджуйтеся!

Поділитись ланкою в соціальних мережах

Залишити відповідь

Щоб прокоментувати, відрекомендуйтеся за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *