Став відомим лонг-ліст Букерівської премії

Manbookerprize

Цьогорічний лонг-ліст найголовнішої британської літературної премії «Букер» (The Man Booker Prize) приємно здивував тим, що автори є не лише з Великобританії, США чи Ірландії, а й із Ямайки, Нової Зеландії, Індії та навіть Ніґерії. Адже якщо раніше на премію могли претендувати лише британці, то вже торік правила змінилися. Завдяки цьому, до речі, 2014 року Букерівську премію отримав австралійський письменник Річард Фленаган, автор роману «Вузька дорога на далеку Північ», який розповідає про Другу світову війну. 

Голова журі Майкл Вуд повідомив, що цього року надіслані матеріали виявились надзвичайними і «лонг-ліст можна було б зробити вдвічі довшим, але ми більш ніж задоволені остаточним вибором». Зазначається також, що романи мають дивовижну форму і роблять «щось захоплююче з мовою».

Отже, лонг-ліст увібрав 13 романів таких авторів:

 • Білл Клеґґ (США), «Чи ти мав колись родину?» / Bill Clegg (US), Did You Ever Have a Family;
 • Енн Енрайт (Ірландія), «Зелена дорога» / Anne Enright (Ireland), The Green Road;
 • Марлон  Джеймс (Ямайка), «Коротка історія семи вбивств» / Marlon James (Jamaica), A Brief History of Seven Killings;
 • Лайла Лаламі (США), «Рахунки мавра» / Laila Lalami (US), The Moor’s Account;
 • Том Маккарті (Великобританія), «Сатиновий острів» / Tom McCarthy (UK), Satin Island;
 • Чіґозіе Обіом (Ніґерія), «Рибалки» / Chigozie Obioma (Nigeria), The Fishermen;
 • Ендрю О’Гаґан (Великобританія), «Джерела світла» / Andrew O’Hagan (UK), The Illuminations;
 • Мерілін Робінсон (США), «Ліла» / Marilynne Robinson (US), Lila;
 • Анурадга Рой (Індія), «Та, що спить на Юпітері» / Anuradha Roy (India), Sleeping on Jupiter;
 • Санжів Сагота (Великобританія), «Рік втеч» / Sunjeev Sahota (UK), The Year of the Runaways;
 • Анна Смеїлл (Нова Зеландія), «Дзвони» / Anna Smaill (New Zealand), The Chimes;
 • Енн Тайлер (США), «Котушка блакитних ниток» / Anne Tyler (US), A Spool of Blue Thread;
 • Ганія Янаґігара (США), «Маленьке життя» / Hanya Yanagihara (US), A Little Life.

Між тим зацікавлені читачі вже роздумують, хто з авторів має шанси перемогти. Так, чимало знавців висловлює думку, що перемогу, певно, здобуде американка Мерілін Робінсон, яка вже давно живе самітно в глушині. Її роман «Ліла» – останній з циклу трилогії «Ґілеад». Перша книжка побачила світ ще 2004 року і принесла авторці Пулітцерівську премію. Друга книжка «Дім» отримала премію «Оранж» 2009 року. Треба зауважити, що перша книжка «Ґілеад» не має чіткого сюжету. Роман увібрав листи 76-річного священника до 7-річного сина. У новій книжці Робінсон постає гарним знавцем в таких питаннях, як віра та сумніви в ній.

Серед претендентів на перемогу називають і Енн Тайлер, яку традиційно порівнюють з Джейн Остін. Тайлер вже заявила, що номінована зараз «Котушка блакитних ниток» стане її останнім романом. Також впевнено стає одним з найбільш читаних авторів у США Ганія Янаґігара. Її другий роман «Маленьке життя» це 700-сторінковий епос про дружбу чотирьох чоловіків.

Удруге в списку «Букера» опинилась ірландка Енн Енрайт з романом «Зелена дорога». Письменниця вже отримувала Гран-прі Букерівської премії 2007 року. Вдруге в списку й літературний агент Білл Клеґґ, чий роман «Дев’яносто днів», який минулого разу брав участь, є продовженням скандальних мемуарів «Портрет наркомана в молоді роки».

У цьогорічному лонг-листі всього лише три британці: Том Маккарті, Ендрю О’Гаґан і Санжів Сагота. Вони також мають гарні шанси.

Усього журі обирало зі 156 творів, які були видані за минулий рік.

Короткий список з 6 творів з’явиться 15 вересня. Тоді ж автори цих 6 романів отримають чеки на 2,5 тис. фунтів стерлінгів і право перевидати свої книги в спеціальному «букерівському» форматі. Переможець з 6 авторів, який отримає «Букер» та приз 50 тис. фунтів стерлінгів, стане відомим 13 жовтня на урочистій церемонії в Лондоні. З 1969 року лауреатами премії ставали Айріс Мердок, Салман Рушді, Кінґслі Еміс і Вільям Ґолдінґ.

Поділитись ланкою в соціальних мережах

Залишити відповідь

Щоб прокоментувати, відрекомендуйтеся за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *