Найкращі книжки про планету Марс

WYMX8

Сьогодні, 28 вересня 2015 року, відбувається сенсаційна подія – прес-конференція вчених космічного агентства NASA щодо Марса. Розгадана його найголовніша таємниця: на планеті знайдені ознаки рідкої води. Отже, на Марсі цілком може бути життя. До того ж про марсіанський колір нагадував минулої ночі Кривавий місяць у повні.

У зв’язку з цими подіями, «Стос» вирішив нагадати, де можна почитати про Марс. 

«Війна світів» Герберта Веллса

Найвідоміший твір про Марс. Розповідається про вторгнення розумних марсіан на Землю та їхню подальшу загибель. Роман переклав 1977 року українською мовою Дмитро Паламарчук, а 2007 – Володимир Хорошенко. На основі роману в США було створено радіопостановку, яка спричинила масову паніку серед населення, позаяк люди сприйняли інформацію як правдиву. Роман було неодноразово екранізовано.

«Марсіанські хроніки» Рея Бредбері

Хочете підкорити Марс, цей дивний мінливий світ, населений загадковими та невловимими істотами, які не надто й добрі до людини? Зважуйтесь. От тільки приготуйтеся до чаші жалкувань і туги – туги за зеленою Землею, на якій назавжди залишиться ваше серце.

«Марсіанські хроніки» – це не просто цикл історій Рея Бредбері, а золота класика. Вона актуальна в усі часи.

«Марсіанин» Енді Віра

Сповнений світла й гумору бестселер. У режимі форс-мажору згортається марсіанська експедиція, забуваючи на червоній планеті космонавта-біолога Марка Уотні, вважаючи його мертвим, – початок роману на мільйон доларів. Очевидно, Марк живий і, повернувшись до тями, розуміє: ресурсів у нього зовсім не стільки, скільки йому, певно, доведеться тут пробути (а пробуде він на Марсі близько двох років – одним один).

Уотні, вповні підтверджуючи свій статус homo sapiens, замість того, щоб збожеволіти, починає господарювати, вирощувати картоплю і добувати воду бозна з чого. Та головне – він не втрачає віру, що повернеться.

«Країна Блакитних Орхідей» Мирослава Капія

Ця повість є однією з перших українських творів науково-фантастичного жанру. Вперше видана 1932 року, вона вже стала бібліографічною рідкістю, проте, на щастя, її можна знайти в інтернеті і почитати.

Повість розповідає про першу експедицію землян на планету Марс. Цікаво, що дія в повісті відбувається на початку ХХІ століття у Європі вже з незалежною Україною. Автор передбачив і чимало наукових гіпотез, прогнозів, тому повість має пророчий характер. Автор навіть передбачив існування заводу-гіганта «КрАЗ» в українському місті Кременчуці.

«Принцеса Марса» Едгара Барроуза

Це перший роман з фантастичного циклу Едгара Барроуза «Джон Картер – марсіанин». Дія відбувається після Громадянської війни у Сполучених Штатах. Джон Картер, капітан армії Конфедерації, що отримав поразку на цій війні, вирішив здобувати золото. Під час сутички з індіанцями його паралізувало, проте він не вмер. Душа придбала нове тіло, у магічний спосіб перенесене на Марс.

А там і марсіанські клани, і принцеса Дея Торіс, і фабрика, що виробляє повітря, і… читайте, якщо бажаєте дізнатися, що ще!

«Марсіанка Подкейн» Роберта Хайнлайна

Роман починається зі слів: «Усе життя я мріяла злітати на Землю».

Це роман про дівчину Подкейн Фрайз, яка мимоволі потрапляє у вир загадкових подій, що починають відбуватися на борті величезного туристичного зорельота. Треба сказати, що спочатку фінал задумувався автором доволі трагічний, проте видавець переконав Хайнлайна зробити його більш оптимістичним.

«Порушений час Марса» Філіпа Діка

Певно, всім відомий фантастичний бойовик «Пригадати все», в якому грає Арнольд Шварценеггер. Але не всім відомо, що кінострічку зфільмовано за мотивами оповідання Філіпа Діка «Ми можемо згадати це для вас оптом». До послуг читача гостра суміш реальності, фіктивних спогадів і реальної пам’яті.

Не менш цікавий у Діка «Порушений час Марса». Родині майстра-ремонтника Джека Болена, голові спілки водопровідника Арні Котту та іншим марсіанам-колоністам судилося взяти участь у боротьбі за місце під сонцем. І особливо Арні зацікавлюється ідеєю пророкування майбутнього та змін минулого…

«Записки про Котяче місто» Лао Ше

Зореліт прилітає із Землі на Марс і опиняється в дивовижній державі, де живуть люди-кішки. Так починається роман відомого китайського письменника Лао Ше «Записки про Котяче місто». У цьому творі автор дотепно зобразив державні установи, армію, систему господарства та освіти, схоластичну науку, офіційне мистецтво, засновані на порядках, хоча згубних для країни, але, на жаль, дуже живучих. Багато що в цьому романі нагадає читачам і про нашу дійсність.

«За межі безмовної планети» Льюїса Клайва

Це перший том Космічної трилогії. Доктор Ренсом потрапляє на Марс і з подивом дізнається, що Всесвіт наповнений життям, а найголовніше, що його рідна планета, Земля, вважається у жителів Марса «безмовною», не бере участь у загальному хорі космосу. Космічна трилогія Льюїса – твір аналогічний Хроніці Нарнії, але виконаний у науково-фантастичному жанрі. Це захопливий роман, оманливий «легкий», але, як завжди у Льюїса, повний глибоких прозрінь про світ і людей.

«Марсіанський шлях» Айзека Азімова

Твір, що актуальний досі. Ця повість видана 1952 року, і її неможливо сприймати у відриві від кампанії сенатора МакКарті, що бушувала тоді в США. Сенатор цілком очевидно став прототипом кон’юнктурного політика Хільдера.

На щастя твір не такий вже й прямолінійний і залишається гарним, навіть якщо ніякого Джозефа МакКарті ви знати не знаєте. У повісті життя молодої марсіанської колонії під загрозою через політичні ігри на Землі, де розгортається надумана кампанія – боротьба з марнотратством.

Читайте і дізнавайтеся більше про планету Марс!

Поділитись ланкою в соціальних мережах

коментарі

 1. Олександр сказав:

  Я б ще додав Фредеріка Пола “Людина Плюс”.
  Практично те саме що й зараз – завоювання Марсу на фоні політичної кризи Землі.

 2. Admin сказав:

  «Країна Блакитних Орхідей» Мирослава Капія – зацікавило! Треба знайти і почитати …

  1. Олександр сказав:

   Як варіант, то можна скачати електронну версію. Сьогодні написав у поліграфічну фірму, яка видала в Стрию цю книгу. Це був рік 2006-й… Дуже сумніваюсь, що зможу купити друковану книгу. Хоча наклад в неї немалий – 1000 примірників.

   1. Admin сказав:

    Вже знайшов електронну версію.

Залишити відповідь

Щоб прокоментувати, відрекомендуйтеся за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *