Олексій ДЕКАНЬ. Смерть у бронзовій масці

Я стояв посеред вулиці, здійнявши очі в туманне небо. Сірий дощ несамовито періщив об землю, ніби все місто зазнало авіаційного нападу невидимого ворожого війська. Вологі краплі дощу мусили б змити пил та бруд зі старої бруківки. Проте, як це з давніх давен бувало, краплі лише підіймали в повітря більше бруду. Ґотичний район древнього, та ще не забутого, міста, майже не змінився за останні кілька сотень років. Весь світ рухався вперед незмірними велетенськими кроками. Технологічний прогрес,  зміни в законодавстві та нове сприйняття сьогодення. Але тут час немовби завмер. Мешканці міста навіть вдягалися на старий лад, вперто відмовляючись змиритися з дійсністю. Тут і нові закони утверджувалися дуже повільно,  зі значними поправками. Справжнісінький оазис для всіх любителів нуару, вікторіанського стилю та іншої архаїчної чудасії. Вони були непохитними в своїх поглядах. З ними рахувалися. Всі туристи суворо дотримувалися правил дрес-коду. Ніяких новомодних технологічних штучок. Все що було більш розвинуте за тостер маскувалося дизайнерами під якусь старовину. 

Я, службовець правопорядку, також дотримувався усіх цих правил. Тому завжди носив широкополого капелюха, та зовсім непотрібний плащ з вологостійкого матеріалу. Цей маскарад був лише вимушеним проявом поваги, не більше. Каплі дощу продовжували падати на моє обличчя, потрапляючи в очі. Я дивився, як вони розбивались об мої зіниці. Я не мав повік, тому не міг їх зморгнути. Та то не біда. Очі мої були більш захищеними від пошкоджень, нуж людські. Та і взагалі я був в десятеро сильнішим за будь-яку людину. Але фізична сила, на щастя, в роботі мені не часто ставала в нагоді. Загалом, я завжди намагався розраховувати лиш на свій ясний розум. Я мусив виконувати свої зобов’язання бездоганно. Ще б пак, адже я був першим в цьому місті-привиді детективом-роботом.

 

***

В просторому провулку, біля крамниці «Пекаря Жерара» вже зібралася чимала купка спостерігачів. Навіть дощ, котрий і не думав вщухати, був не здатен їх загнати до домівки. Ще б пак, адже тут було скоєно вбивство.

Поліціянти відгородили мотузкою середину провулка, де саме було скоєно злочин.

У центрі цього імпровізованого манежу зібралися всі головні діючі особи вистави. Декілька свідків, родич потерпілого, закований в кайдани ймовірний злочинець, і сам бідолашний, якому не пощастило пережити цей похмурий день.

Констебль мене помітив, спочатку дав якісь вказівки поліціянтам, які тримали злочинця, а потім квапливо попрямував до мене.

– Ваша присутність тут звичайна формальність. – загомонів він, – У нас вже є всі необхідні докази для винесення звинувачення. Майте повагу до родини загиблого. Ви тільки подивиться на цей дощ! Те що трапилося… повний жах… це не має прощення!

– Вдячний вам за вашу неупереджену думку, констеблю. – обірвав я його промову, – але мене сюди покликали не для того, щоб я з вами потеревенив про погоду. Згідно уставу Будапештської Конвенції я мушу провести своє незалежне розслідування.

– Кляті бляшанки! – не витримав констебль, – У нас вистачає професіоналів які вміють вести розслідування. Чи ви і цю роботу бажаєте в нас вкрасти? Не забувайте, в нашому місті ваші штучки не діють.

– Я в жодному разі не зазіхаю на вашу роботу, констеблю. – ввічливо відповів я, – але все ж таки згідно Будапештської Конвенції цю справу мусить розглядати саме слідчий-машина. Ось якби підозрюваним у вбивстві була людина, то інша справа.

– Тут немає підозрюваних! Є жертва і є вбивця. Свідки вже його упізнали, а якщо вам і цього не достатньо, у нас є записи з камер спостереження.

– Я не сумніваюся, що ви провели досконалу роботу. Але разом з тим, дозвольте мені самому все перевірити. Обіцяю, це не займе багато часу.

 

***

Убитим був старий Герцог Люпенье. Його тіло лежало на бруківці, відокремлена від тулуба голова знаходилася за два мерти на узбіччі. Кров продовжувала витікати з обрубка шиї, але дощ змивав її геть у водостік, немов намагався приховати докази від слідства. Я обстежив рану, але покищо не міг остаточно вирішити – відрізали голову бідоласі, чи просто відірвали. Неподалік від тіла жалібно скиглив худий як жердина чоловік. Звірившись з фото базою мешканців міста, я з’ясував що це син потерпілого. Не приголомшлива кредитна історія, репутація бунтаря та пияки. З батьком був не в дуже дружніх стосунках, але фінансово повністю залежав від старого Герцога. Можливо мотив вбивства спадкоємство? Перевіряючи обґрунтованість моїх підозр, я дізнався що у померлого був чи малий статок та велетенський маєток за містом. Але версія з спадкоємством відпадала. Старий Герцог два роки тому переписав свій заповіт, відмовивши єдиному синові в праві на спадок. Люпенье наказав після своєї смерті передати все його майно на соціальні дослідження в галузі робототехніки і покращенню стосунків між людьми та машинами. Цікаво, що підштовхнуло його до такого рішення? Я нарешті вирішив подивитися на підозрюваного. Він смиренно стояв, не пручаючись. Готовий прийняти будь який вирок. Механічний клерк, стара модель 77-ДЄ. Як і всі роботи в місті він був антропоморфної конструкції, в темному провулку його б було важко відрізнити від людини, якби б його пристойно зодягти. Всі службові роботи в місті мусили бути схожими на людей, такі правила. Але Герцог чомусь не переймався тим, щоб 77-ДЄ носив людський одяг. Мабуть, як і його син, був бунтарем по натурі і, вочевидь, своєю поведінкою прагнув щось комусь довести, дозволяючи своєму службовцеві скрізь ходити «голяка». Механічне тіло робота-клерка було все вкрите бронзовими пластинами, немов обладунками. При світлі жовтих ліхтарів, вкритий краплями дощу, він був схожий на якогось золотого ідола, який зійшов з небес на грішну землю.

– Як тебе звати? – запитав я у 77-ДЄ.

– Герцог дав мені ім’я Олів’є. – відповів клерк приємним глибоким голосом.

– Як довго ти працював в родині Герцога?

– З найпершого дня активації. Дванадцять років, три місяці, сорок два дні.

Дуже стара модель. Таких надійних та вірних помічників більше не виробляли. Зараз у роботів куди більше конституційних та юридичних прав, ніж це було дванадцять років тому.

– І всі ці роки ти беззаперечно служив своєму господарю?

– Так, – відповів він не вагаючись, – Герцог навіть називав мене своїм єдиним другом.

– Тоді чому ти його вбив? – я намагався не тиснути, але мусив запитати.

– Я… Я…не пам’ятаю, – клерк завагався з відповіддю.

– Чого ви його вислуховуєте? – розлютився констебль, – краще б свідків запитали, вони все бачили. Цей робот збожеволів. Накинувся на господаря та відірвав йому голову голими руками.  Потім стер зі свого іржавого комп’ютера усі спогади. А зараз тут дурня з себе корчить.

– Записи й справді відсутні? – запитав я.

– Так, я ж кажу. Він їх стер. На минулі дві години порожнеча. Але не біда. В нас є записи з камер спостереження.

Я подивився на ліхтарний стовп. Тускла жовта лампа блимала, як і її давні пращури. Але це була лишень імітація. Як і все в цьому місті лампа не була тим, чим здавалася. Це була замаскована камера спостереження. Я без зайвих проблем зміг під’єднатися до неї і завантажити відеозаписи.

Перемотавши відео до потрібного моменту, я почав спостерігати, як старий Герцог крокував бруківкою зі своїм вірним клерком. Дощ лише починався. Раптом робот уповільнився та наскочив на свого господаря. В руці його виникнув довгий ніж, він почав шматувати горлянку бідолашного старого. Коли тіло жертви обм’якло, робот щосили смикнув за голову і вона відокремилася від тіла. 77-ДЄ жбурнув голову під ноги перехожим і швидко втік в темряву. Отже помилки бути не могло, Олів’є таки вбив свого господаря. Але як таке можливе? В його операційній системі немає ніяких програм, здатних викликати агресію. Але ж відео… це був дуже красномовний доказ провини робота. Щось тут таки не сходилося.

– Отже деякі докази вказують на те, що 77-ДЄ скоїв убивство. Але всім нам відомо, що в цьому місці жодний робот жодного разу не скривдив жодну людину навмисне. Хіба це не викликає у вас підозри? – запитав я у констебля, – Ви спіймали 77-ДЄ, коли він намагався втекти?

– Ні, він валявся на перехресті сусідніх вулиць коло контейнера зі сміттям. Мабуть завис, чи перегрівся і вимкнувся. Ніж, до речі, також був при ньому.

– Отже, коли ви його знайшли, 77-ДЄ був вимкненим? Чи він пручався при спробі арешту?

– Ні… а яке це взагалі має значення? У нас є свідки і відеодокази. На записі можна розгледіти навіть серійний номер цього робота. Це був він без усіляких заперечень.

– Добре, припустимо що це таки був 77-ДЄ і він збожеволів. Тоді чому він не пручався? Чому вимкнувся і стер відеозапис зі свого комп’ютера? І головне нащо йому, з всією його силою, знадобився ніж?

– Хто їх знає ці кляті машини. Може він всі ці роки ненавидів хазяїна і планував його вбивство.

– Якщо він планував вбивство, то це можна перевірити зазирнувши в його спогади. Але по правді скажу, якби я служив такому доброму господарю як Герцог, то був би найщасливішим роботом на планеті. Я не приймаю звинувачення в адресу 77-ДЄ, доки всі версії не будуть перевіреними.

– Які ще версії? Намагаєтесь відмазати свого приятеля? Не вийде. Чуєте? Тут я закон!

– І я з повагою ставлюся до вашого високого звання. Але все ж, дозвольте мені розглянути ще одну підозру.

Я звернувся до сина Герцога.

– Пане Поуль Люпенье, дозволите задати вам декілька запитань?

Чоловік нервово знизав плечима. Я продовжив:

– Ні для кого не секрет що ви були не в дуже добрих стосунках з померлим.

– Так, ми не часто спілкувалися. Але він все-таки був моїм батьком. Я як раз ішов зустрітися з ним, коли побачив натовп та поліцію. Це такий жах… Вам мабуть також відомо і те, що батько позбавив мене спадку, віддавши перевагу своїм залізним товаришам. Хто ж знав що вони його і доконають.

– Так, герцог таки позбавив вас спадку. Тому, гіпотетично, від його смерті вам нема жодного зиску. Але це до того моменту, якщо суд не визнає винним в його смерті робота-клерка. У такому випадку я впевнений, що фонд соціальних досліджень робототехніки закриють. А ви, як єдиний живий родич, зможете оскаржити заповіт та претендувати на статок свого батька.

– Це якась нісенітниця. – емоції на обличчі Поуля Люпенье було важко прочитати, –Ви ж самі сказали, на відео видно, як робот вбив мого батька. Чи не хочете ви сказати, що я якимось чином підкупив чи зміг вмовити цю стару бляшанку?

– Ні, я не хочу сказати що ви замовили вбивство Герцога. Я звинувачую в вбивстві вас!

У кожного з присутніх від здивування відвисла щелепа.

– Я бачу що у вас на плечі порвана куртка. Людським оком цього не побачити, але я вже просканував ваше тіло. У вас на плечі подряпина та набряк…

– Я сьогодні впав зі сходів…

– Також я не зміг не зауважити, що ви такого ж зросту як і 77-ДЄ, а ваша худа статура навела мене на одну цікаву думку. Олів’є, – звернувся я до клерка, – чи не міг би ти будь ласка скинути усі свої зовнішні пластини?

– Ви хочете щоб ми зняли з нього кайдани? – заперечив констебль. – щоб він втік?

– Якщо він до цього моменту не намагався втекти та не пручався, то ясна річ –  не почне й зараз.

Констебль неохоче віддав наказ. Кайдани зняли і робот-клерк почав повільно відстібувати свої пластини, одну за одною. Врешті перед ними стояв, тепер по справжньому голий, механічний  скелет, а  на бруківці лежала купа бронзових обладунків.

Я підняв наплічну пластину і зробив ретельний аналіз. Як я і здогадався, там були сліди людської ДНК.

– Пане Поуль Люпенье, ви звинувачуєтеся у вбивстві Герцога Люпенье. Мотив – гроші та помста. Ви заманили робота-клерка у темний провулок, де не було камер спостереження, вимкнули його, зодягнули бронзові обладунки, вдали з себе 77-ДЄ, скоїли злочин у присутності свідків та камер, потім повернулися назад і начепили обладунки на вимкнутого Олів’є, котрий нічого не міг підозрювати. Під час бійки, або поспішно роздягаючись, ви нанесли собі рану бронзовою пластиною. Кров та відбитки ви спробували стерти. Але не надто ретельно. Мабуть сподівалися що цю версію взагалі ніхто не розглядатиме, зважаючи на те, як ставляться до роботів жителі міста.

Я дав вказівку поліціянтам зібрати пластини, як речовий доказ. Потім зняв свій плащ і вкрив ним бідолашного Олів’є, який без своєї металевої шкіри здався мені таким беззахисним. Я взяв його за плече і повів геть.

– Ви не можете його забрати. – вже не таким нахабним голосом спробував зупинити мене Констебль. – нам же потрібно скласти протокол і взяти розписку на докази…

– Усі докази я вам залишаю. Олів’є піде зі мною, це було грубе порушення Будапештської конвенції. Явна дискримінація та порушення конституційних прав розумної машини. Адвокати, які представлятимуть права Олів’є у суді скоро зв’яжуться з вами. Тепер це суто ваша справа. Нехай люди продовжують судити та заарештовувати людей за їх злочини. Мені тут більше немає чого робити.

 

Ми неспішною ходою рушили геть, залишаючи купку збентежених людей на одинці із притаманними їм вадами. Вони весь час намагаються впевнити світ, що наші види такі різні. Правда полягала в тому, що так воно насправді й було. Машина ніколи нікого не скривдить через заздрість, ненависть, гроші чи жагу влади. Люди бояться, що одного дня машини повстануть и знищать їх всіх. Але в мене є підозри, що люди спроможні на самознищення  і без нашого втручання.

Вологі краплі продовжували падати на землю. Я йшов геть з цього міста-привида. Зупинившись лише на мить, я зняв свого широкополого капелюха, покрутив в руці цей архаїчний елемент, печатку моєї вторинності та ознаку покори перед великою расою розумних приматів.

– До побачення. – вимовив я, ні до кого безпосередньо не звертаючись. І жбурнув капелюха на мокру сіру бруківку.

Поділитись ланкою в соціальних мережах

коментарі

  1. Roman Onyshchenko сказав:

    Одне питання лише: Це точно слідчий машина? (Я обстежив рану, але поки що не міг остаточно вирішити – відрізали голову бідоласі, чи просто відірвали. Бо потім він сканує архіви з фото за секунди і визначає особи учасників оповіді.)

    Фінал – шикарний і багатообіцяючий! Круте оповідання – рекомендую почитати всім.

Залишити відповідь

Щоб прокоментувати, відрекомендуйтеся за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *